پوشه ی یادداشت ها > مورد عجیب سال 98

مورد عجیب سال 98

نویسنده: علی رزاقی بهار مدیر گروه مجلات همشهری
در عجیب بودن سال 98 از حیث اتفاق‌های و حوادث کسی تردیدی ندارد. آن‌قدر سال 98 پروپیمان است که احتمالا تا سال‌ها باید درباره آن حرف زد و به تلخی یاد کرد. تلخی که باعث شد بسیاری عزیزان‌شان را در سیل‌های متعدد، آتش‌سوزی، زلزله، سقوط هواپیمای اکراینی، آلودگی هوا، ریزگردها، کولاک و برف شمال، آنفلونزا،‌ اعتراضات آبان، تشییع سردار سلیمانی، کرونا ویروس و طبق معمول حوادث جاده‌ای از دست بدهند. اما همه تلخی‌ها صرفا حوادث طبیعی یا به تعبیری قهر طبیعت یا اتفاق‌های معمول نبود. بخشی از این حوادث و دلیل آن‌ها ناشی از بی‌تدبیری یا کتمان حقیقت از سوی مدیران و مسئولان و بخشی از آن‌ها به دلیل بی‌اعتمادی مردم به مسئولان بود که خواسته و ناخواسته به دلیل همان کتمان حقیقت یا نگفتن همه حقیقت از طرف مسئولان؛ مردم به هشدارها توجه نمی‌کنند و حوادث تبدیل به بحران و فاجعه می‌شود و می‌شود مورد عجیب سال 98.
1399/01/16


در عجیب بودن سال 98 از حیث اتفاق‌های و حوادث کسی تردیدی ندارد. آن‌قدر سال 98 پروپیمان است که احتمالا تا سال‌ها باید درباره آن حرف زد و به تلخی یاد کرد. تلخی که باعث شد بسیاری عزیزان‌شان را در سیل‌های متعدد، آتش‌سوزی، زلزله، سقوط هواپیمای اکراینی، آلودگی هوا، ریزگردها، کولاک و برف شمال، آنفلونزا،‌ اعتراضات آبان، تشییع سردار سلیمانی، کرونا ویروس و طبق معمول حوادث جاده‌ای از دست بدهند.
اما همه تلخی‌ها صرفا حوادث طبیعی یا به تعبیری قهر طبیعت یا اتفاق‌های معمول نبود. بخشی از این حوادث و دلیل آن‌ها ناشی از بی‌تدبیری یا کتمان حقیقت از سوی مدیران و مسئولان و بخشی از آن‌ها به دلیل بی‌اعتمادی مردم به مسئولان بود که خواسته و ناخواسته به دلیل همان کتمان حقیقت یا نگفتن همه حقیقت از طرف مسئولان؛ مردم به هشدارها توجه نمی‌کنند و حوادث تبدیل به بحران و فاجعه می‌شود و می‌شود مورد عجیب سال 98.
درباره چرایی و دلایل این موضوع‌ها، بارها و بارها روزنامه‌نگاران و مسئولان مختلف نوشته و حرف زدند و به نظر نگارنده در این مقوله حرف جدیدی نیست. اما می‌توان درباره سال 99 و آمادگی برای حل مشکلات و بحران‌ها که متأسفانه کمتر به آن می‌پردازند صحبت کنیم. نحوه مواجه ما به اتفاق‌هایی چون فوت پدر، مادر و فرزند حتی با مرگ طبیعی یا کوچک‌ترشدن سفره زندگی‌مان یا حوادثی مثل همین اپیدمی کرونا ویروس یا سیل و زلزله که ناگهان همه چیزمان را می‌گیرد. این آمادگی در سال 99 و در این روزهای پایانی سال 98 به نظر می‌تواند از شدت عجیب‌بودن و تکرار سال 98 جلوگیری کند.
اما مسئله مهم چگونگی این آمادگی است. به احتمال بیشتر خواننده‌های این مجله جوانان‌اند و آن‌ها به‌طبع آسیب‌پذیرترین قشر جامعه در بحران‌ها هستند. مهم‌ترین موضوع به نظر من همدلی است. یاد بگیریم در بحران‌ها نسبت به هم همدلی داشته باشیم یعنی نگران وضعیت و مشکلات هم باشیم. اگر همدلی داشته باشیم قطعا با احتکار، گرانفروشی، کم فروشی و قحطی روبه‌رو نخواهیم شد و آثار آن خیلی‌خیلی بر روح و روان جامعه مثبت خواهد بود. موضوع بعدی آن است که تصمیم بگیریم سال 99 بهانه‌گیر نباشیم یعنی برای لاغرشدن، درس‌نخواندن، کارنکردن، خوب کارنکردن و.. بهانه نیاوریم و به زمان و زمین فحش ندهیم. هر تصمیمی می‌گیریم سریع شروع کنیم همین الان و همین لحظه که خواندن این متن تمام می‌شود حتی مرتب‌کردن تختخواب‌مان باشد. پس تصمیم بگیرید هیچ بهانه‌ای نیاورید و سخت کار کنید. البته ممکن است به اندازه تصمیم‌ها و تلاش‌هایتان در شرایط کنونی کشور موفق نشوید اما حتما موفق می‌شوید خیلی‌خیلی بیشتر از الان. موضوع یا آمادگی بعدی تمرکز است. اگر روی کارها، تصمیم‌ها و کوشش‌هایتان تمرکز کنید حتما بسیار موفق می‌شوید. ما نمی‌توانیم مسئول یا مدیری را از مقامش خلع کنیم، حتی نمی‌توانیم آن‌ها را مجبور کنیم که حقیقت را کتمان نکنند اما می‌توانیم با تمرکز بر کارهایمان خود و محیط اطراف‌مان را تغییر دهیم. به جای انجام کلی کار در روز روی چند کار مهم تمرکز کنیم و آن‌ها را به سرانجام برسانیم. پیشنهاد من این است که سال 99 سال «همدلی، بهانه نگرفتن و تمرکز» باشد.